Polacy są z kulturą na bakier. Tak wciskają nam tzw. autorytety i opiniotwórcze media od lat. A ja pytam na jakiej podstawie? Bo moim zdaniem kultura kwitnie i ma się dobrze jak nigdy wcześniej. I co ważniejsze my – obywatele jesteśmy tej kultury oddanymi twórcami. Ech, nawet za Jagiellonów nie było tak dobrze!


Przykłady? Już spieszę. Weźmy np. malarstwo i inne sztuki plastyczne. Ludzie, przejrzyjcie na oczy, przecież mamy istny wybuch rewolucji kulturalnej w tym względzie. To prawdziwa hekatomba. Nigdzie na świecie w tak krótkim czasie nie powstało tyle nowych galerii co u nas. Londyn, Nowy Jork, Paryż, czy cholera wie jakie jeszcze miasta uważane dotąd za ostoję artystów, mogą się schować. Naprawdę!

W Polsce to już jest niemal masowa histeria, artystyczny orgazm tłumów, bo galeria jest niemal w każdym mniejszym mieście, a w większych na pewno chociaż kilka. I uwaga! W to wielkiemu światu już najtrudniej uwierzyć – nasze galerie są zawsze pełne. Zawsze!

Marzenia komunistów w końcu się ziściły, bo już nie tylko zepsuta inteligencja, ale także lud pracujący miast i wsi zagląda do galerii. Śmiem twierdzić nawet, że im mniejsza miejscowość, tym koneserów jest więcej. Ich wysublimowanie, smak, wrażliwość to także pożywka dla tych, którzy z różnych względów do galerii przyjść nie mogą.

Otóż niosąc kaganek artyzmu, taki weźmy sołtys Walęcic wróci do swojej wioski i na pewno przekaże sąsiadowi: – Z galerii wracam. Mówię ci, kurna, jakie tam cuda widziałem!
I dawaj mu opowiadać, ile tam pięknych sal, w których jak okiem sięgnąć wszystko się błyszczy i mieni, ile rzeczy cudnych można zobaczyć, takich co to nawet w serialach nie pokazują, aż dech zapiera. A sąsiad tylko gębę rozdziawi i głupio mu się zrobi, że jeszcze w galerii nie był. I żeby udowodnić, że nie jest ignorant i ćwok, czym prędzej w PKS i do miasta.

Ja też dostałem zaproszenie do galerii. Dzisiaj. Listonosz przyniósł. I pójdę, i zobaczę. Żeby nie było, że jestem kulturalnym wyrzutkiem. I może nawet coś kupię, bo jak napisali w zaproszeniu: Galeria Nowa zaprasza na niecodzienne przeceny – taniej o 30 procent salceson, kiszka i drób.
Kultura!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>